Лактостаз - застій молока в одній з областей молочної залози. Жінка при цьому самостійно визначає хворобливе ущільнення в грудях. Температура тіла залишається нормальною або піднімається до субфебрильної.
Які причини лактостазу? Їх декілька:
- підвищене вироблення молока і порушення його Оток, можливо через вузькість або закупорки молочних проток;
- наявність тріщин на соску, що ускладнюють годування;
- плоский сосок;
- спазм проток молочних залоз через стрес або фізичного навантаження;
- неефективне відсмоктування дитиною молока при неправильному його прикладанні;
- провисання грудей і утруднений в зв'язку з цим відтік молока.
При перших пологах протоки молочних залоз більш звиті і вузькі, ще «не розроблені». Неповне спорожнення молочної залози викликає підвищення тиску в протоках, а це, в свою чергу, веде до набряку, подразнення больових рецепторів і жінка відчуває біль в грудях. Молоко, довго перебуває в молочній залозі, починає назад всмоктуватися і надає при цьому пірогенний дію - підвищення температури тіла.
З лактостазом необхідно обов'язково впоратися, тому що він здатний перейти в мастит, тобто викликати запалення тканини молочної залози.
Як же не допустити розвитку лактостазу?
- Не допускати швидкого наростання кількості молока: в перший тиждень після пологів вживати рідини не більше 1 л в день (включаючи перші страви і фрукти);
- Часто прикладати дитину до грудей, годувати його на першу вимогу; при цьому зовсім не обов'язково в одне годування - тільки однією груддю;
- Періодично масажувати груди круговими рухами від периферії до центру;
- Зціджувати надлишки молока; після зціджування - покладіть зігріваючий спиртовий компрес, розвівши при цьому 70% спирт 1: 1 і тримайте його 6-8 годин.
Якщо ж перераховані заходи не принесли довгоочікуваного полегшення і продовжує наростати температура - обов'язково зверніться до лікаря.
З повним прейскурантом цін медичного центру "Ла Віта Сана" Ви можете ознайомитися на сторінці Ціни.